Fudbal 6

9.3.2024.

19:05

Derbi koji se čekao – Zvezda nadigrala Partizan, ali crno-beli ostali na +1

Fudbaleri Crvene zvezde i Partizana remizirali su rezultatom 2:2 u 172. "večitom" derbiju.

Dušan Đukanović
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

Meč koji bi mogao da odluči šampionsku trku, tako je okarakterisan duel dva najveća srpska tima u 24. kolu Superlige Srbije.

Superliga, 24. kolo:

Crvena zvezda – Partizan 2:2 (1:1)
Spajić 43, Endiaj 67 – Saldanja 45+1, Kalulu 49
Stadion: Rajko Mitić
Sudije: Pavle Ilić, Uroš Stojković, Nikola Đorović

Ono što je u svakom slučaju bio jeste dinamičan, nešto na šta je publika dugo čekala. Konkretno za četiri gola tačno sedam godina.

Crno-beli su u utakmicu ušli sa bodom više, pa je tako na strani protivnika bio imperativ pobede.

Zvezda je na taj način i pristupila ovom meču i pravo je čudo kako u uvodnom delu nije uspela ne samo jedan gol da postigne, već nekoliko njih.

Probijali su igrači Vladana Milojevića kad god su hteli do duboko u peterac Partizana, čija odbrana, sa izuzetkom golmana Aleksandra Jovanovića, nije bila na potrebnom nivou.

Sofascore

Srećom po njih, nisu ni oni koji su te akcije završavali sa druge strane. Isprva Marko Stamenić i Šerif Endaij. Nije se duo crveno-belih proslavio promašajima u uvodnih osam minuta meča.

Najpre je Stamenić, posle povratne lopte Mirka Ivanića šutirao pored stative, da bi potom Jovanović najavio da će biti glavni problem golgeterima Zvezde nakon što je skinuo zicer Senegalcu.

Partizan je tek sporadično pretio, dok su šanse na drugoj strani nastavljale da se ređaju. Najveću su imali u 16. minuta kada je Osman Bukari nakon centaršuta Milana Rodića očajno zahvatio loptu na otprilike tri metra od gola Partizana i propisno se osramotio.

Veći problem od toga, ispostaviće se, bila je povreda Aleksandra Dragovića 10-ak minuta kasnije. Posle jednog duela sa Mateusom Saldanjom, Brazilac je pao preko kapitena Zvezde posle čega je ovaj morao da izađe iz igre.

To nije usporilo napade Zvezde koja je u finišu prvog poluvremena uspela da pogodi stativu, ali i da im gol bude poništen zbog ofsajda Endiajea.

Bila je to samo najava gola koji će Uroš Spajić, tada već kapiten crveno-belih, postići u 44. minutu. Iskusni štoper je pokupio loptu nakon što se ona odbila do njega posle kornera i "zakucao" je u gol.

Tek nekoliko minuta je trajalo njihovo slavlje. Partizan do trenutka kada će postići izjednačujući gol gotovo da nije ni imao ozbiljniju šansu.

Zapretio je jedino Svetozar Marković u ranoj fazi meča, ali je njegov udarac glavom lako iskontrolisao Omri Glazer. Bio je to jedini šut pre prvog gola Partizana.

Malo je to značilo Zvezdi kada je Saldanja u prvom minutu nadoknade odveo gostujuće fudbalere na pauzu sa nerešenim rezultatom.

Glazer je stigao do jedne ubačene lopte u šesnaesterac Zvezde ispred Kalulua, ali se lopta odbila baš na nogu najboljeg strelca Superlige koji je smešta u nebranjenu mrežu.

Zvezda je u uvodnih 45 minuta imala 11 šuteva naspram samo dva protivnika i loptu u svojim nogama 69 odsto vremena, ali nije imala čime to da potkrepi na semaforu što će i do kraja ostati lajtmotiv ovog meča.

Može se tek samo zamisliti njihovo iznenađenje kada je na njemu u 49. minutu pisalo 1:2.

Aldo Kalulu je krunisao kontru gostiju i doneo im preokret u svega nekoliko minuta na prelazu između dva poluvremena.

Čak ni prednost Partizana nije donela promenu na terenu. I dalje je Zvezda dominirala i propuštala svoje šanse.

Partiznaova odbrana je nastavila da "čašćava" i bilo je neminovno da neće uvek moći neko da skine loptu sa gol-linije.

Endiaj je neshvatljivo ostao usamljen u 67. minutu posle kornera i nije imao težak posao da postigne gol za novo izjednačenje na ovom susretu.

Ujedno i poslednji na ovom meču, iako daleko da je tu bio kraj uzbuđenjima.

Više od drugih se izdvojio crveni karton rezerviste Ksandera Severine.

Crvena zvezda: Glazer – Mijailović, Spajić, Dragović (od 30. Điga), Rodić – Stamenić (od 56. Mimović), Kanga (od 56. Olajinka), Hvan – Bukari, Ivanić (od 76. Katai), Endiaje

Partizan: Jovanović – Stojković, Marković, Kovačević, Antić – Ovusu, Zahid (od 52. Kastiljo) – Kalulu (od 82. Filipović), Natho (od 63. Baždar), Goh – Saldanja (od 63. Severina)

Posle svega što se desilo između njega i tima iz Humske, ulazak u 63. minutu je trebalo da predstavlja šansu za njega da se vrati u milost partizanske javnosti.

Umesto toga, umalo je bio tragičar. Brzo je dobio žuti karton, a potom još jedan u 74. minutu kada je udario Endiaja u lice.

Igrača više je Zvezda lako mogla da iskoristi jer se okvir gola Jovanovića itekako tresao do kraja meča. Prvi put četiri minuta po isključenju Severine, kada je Bukari, kojem se nikako nije dalo na ovom meču, pogodio prečku nakon udarca glavom.

Heroj je mogao biti i Naser Điga koji je u 81. minutu najpre šutirao glavom, Jovanović sjajno odbranio, ali potom iz izgledne pozicije šutirao visoko preko gola.

Partizan je odlučio da se u potpunosti povuče pozadi, ali nije im taktika sačuvala bod na ovom meču već sreća nakon što nekoliko karambola u finišu nije prešlo preko njihove gol-linije.

Najbliže je prišao debitant u "večitim" derijima Ognjen Mimović, ali je prečka još jednom odnela pobedu.

Na kraju, 22 udarca Zvezda i devet u okvir gola i 72 odsto posed lopte. Statistika u ovom slučaju opisuje viđeno, ali ne i rezultat na kraju.

Partizan ostaje prvi na tabeli Superlige na šest kola pred kraj regularnog dela lige. U narednoj rundi dočekuju napredak, dok Zvezda gostuje u Nišu ekipi Radničkog.