Košarka 3

14.3.2024.

21:12

Zvezda ispustila +18 – prvi trijumf Makabija u Beogradu od 2013.

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su u duelu protiv Makabija iz Tel Aviva rezultatom 84:80 u meču 29. kola Evrolige.

Dušan Đukanović
Srdjan Stevanovic/Starsport

Evroliga, 29. kolo

Crvena zvezda – Makabi Tel Aviv 80:84
(21:17, 26:14, 14:22, 19:31)

Hala: Beogradska arena
Sudije: Fernando Roča (Portugalija), Gitis Vilius (Litvanija), Sašo Petek (Slovenija)

"Ponos Izraela" je do trijumfa predvodio Džoš Nibo sa 18 poena i 13 skokova, a efikasniji od njega je bio Bonzi Kolson sa 22 poena. Dvocifreni su bili još Vejd Boldvin sa 14 (sedam skokova, pet asistencija) i Lorenco Braun sa 10 poena (pet asistencija).

Kod Zvezde se istakao Jago Dos Santos sa 20 poena i sedam asistencija, ali je sve to palo u drugi plan kada se pred kraj meča povredio nakon duela sa Kolsonom.

Dvocifreni su bili i Adam Hanga sa 13 poena, sedam asistencija i četiri skoka, Džavonte Smart sa 12 i šest skokova, odnosno Džoel Bolomboj sa 11 poena i osam skokova.

Iako se tim sa Malog Kalemegdana oprostio od borbe za mesto u plej-inu, nisu želeli i da dozvole gostima iz Izraela da slave u Beogradu po prvi put od 2013. godine. Na kraju, ni u tome nisu uspeli, pa je tim Odeda Kataša prekinuo post duži od jedne decenije.

Janis Sferopulos je od ranije znao da ni na ovom meču neće moći da računa na Treja Tompkinsa, Miloša Teodosića i Nikolu Topića, ali je neposredno pred početak postalo jasno da se u uniformu sa meč protiv Makabija neće presvući ni Nemanja Nedović i Branko Lazić.

Tako oslabljeni crveno-beli bez petorice igrača su uspeli da tokom čitavog meča ne samo budu konkurentni, već i konstantno u prednosti do samog finiša meča. Makabi je pre toga vodio tek u dva kratka navrata tokom prve deonice posle trojki Džejka Koena i Vejda Boldvina.

Sofascore

Crveno-beli su sjajno otvorili meč serijom 9:3, ali su dopustili gostima da se vrate. Imali su problema na skoku Sferopulosovi momci, iako statistika to i nije u potpunosti potkrepljivala. Tek, previše drugih šansi igrači Makabija su koristili da meč vrate u egal.

Zvezda je na sledeću osetniju prednost čekala sve do kraja uvodnih 10 minuta kada je Jago trojkom sa osam metara odgovorio na pogođen šut iz daljine Boldvina, na šta se nadovezao i Davidovac sa dva pogođena slobodna bacanja. Hanga je imao priliku da uvede domaćina sa još većom prednošću u drugu deonicu, ali je promašio šut za tri pa je na kraju prve četvrtine razlika bila četiri poena – 21:17.

Druga deonica je donela i toliko dugo čekanog Džavontea Smarta koji se raspucao, a sa njegovim dobrim periodom rasla je i prednost Zvezde koja je do poluvremena iznosila i čitavih 16 poena.

Crveno-beli su odmah po početku drugog poluvremena stigli i do maksimalnih 18, ali odatle kreće njihov slobodan plan.

Kataš je, svestan skraćene rotacije Zvezde na spoljnim pozicijama, da eksploatiše Jaga. Visok presing nije prijao Brazilcu koji se rapidno umarao i sve više grešio, a protivnik to koristio.

Makabi je pre svega sjajnom igrom u odbrani sredinom četvrtog dela igre stigao do izjednačenja. Zvezda je do tog trenutka postigla svega 12 poena.

Bilo je i spornih sudijskih odluka poput nesportske Gilespiju sredinom treće deonice, pa i na kraju kada je Kolson udario laktom Jaga, zaradio nesportsku, ali u isto vreme je dosuđen i faul plejmejkeru Zvezde u trenucima kada se meč prelamao.

Ipak, ovaj poraz ne ide na dušu sudijama, već najpre skraćenoj rotaciji Zvezde koja je sve slabije izgledala posledično umoru.

Imali su crveno-beli priključak sve do kraja, zahvaljujući pre svega trojkama Davidovca, Gedraitisa i Hanga, koji je u neku ruku bio i tragičar kada je u finišu "davio" loptu i potom iz neizgrađene pozicije šutirao za tri bez da je dobacio do koša.

Zvezdi je ovo peti poraz u nizu u Evroligi, a ukupno 19. posle 29. utakmica. U narednom kolu dočekuju Panatinaikos.

Makabi je nastavio niz i sada imaju tri trijumfa zaredom. To je dovoljno za osmo mesto pred gostovanje Asvela.